Avustralya çok güzel bir ada ülkesidir.

AVUSTRALYA NASIL BİR ÜLKEDİR?

Avustralya denildiğinde insanların akıllarına ilk olarak Sydney şehri; daha sonra ise en büyük mercan kayalıklarının bulunduğu muazzam ve göz alıcı sahiller ve plajlar ya da sevimli hayvanlar gelmektedir. Fakat Avustralya bu söylenilen güzelliklerinin çok daha ötesinde eşsiz bir ada ülkesidir.

Avustralya halkı genel olarak dürüst, yardımsever ve birbirlerine karşı empati kurabilen insanlar olarak bilinir. Aynı zamanda Avustralya’nın sıra dışı gelenek ve görenekleri onu diğer ülkelerden ayıran önemli bir özelliktir. Avustralya’nın diğer ülkelerden önde olduğu bir diğer konu ise eğitimdir. Avustralya Devleti eğitime çok önem verir ve yıllık gelirinin büyük bir kısmını eğitime harcar. Avustralya bu konuda dünyaca takdir toplayan işler yapmaktadır.

Avustralya, farklı ülkelerden çalışkan ve zeki çocukları kendi üniversite ve liselerinde okutmak için yıllık burslar dahi vermektedir. Avustralya yürüttüğü bu strateji sonucunda dünyanın konuştuğu ve kendisini her alanda geliştirmeye açık bir ülke konumuna gelmiştir.

Avustralya yüz ölçümü bakımından 7.692.000 km ile dünyanın altıncı büyük ülkesi konumundadır. Avustralya’da son verilere göre 24 milyon insan yaşamaktadır. Bu verilere bakıldığında yüz ölçümü ile yaşayan insan sayısı arasında gözle görülür bir fark vardır.

Avustralya’da Yaşam Zor mu?

Avustralya’da iş olanakları diğer birçok ülkeye göre fazla olduğundan, yurt dışından ülkeye gelmek isteyen kişi sayısı misliyle artmıştır. Avustralya’da iş sahalarının fazla olması fakat insan gücünün buna nazaran yetersiz olmasından dolayı ülkede iş bulmak kolay hale gelmiştir. Avustralya fabrikalarında çalışma saatlerinin düşük olması ve fabrikalarının yüksek ücret vermesi işçilerin bu ülkede çalışmasının bir sebebidir.

Avustralya’da yaşam gayet rahat ve sakin geçmektedir. Günlük aktiviteler rahatlıkla yapılabilir. Ayrıca Avustralya’da bazı şehirlerde yaşayan insanlar tatil için farklı bölgelere gitmek zorunda değillerdir. Çünkü yaşadıkları yer bir tatil bölgesidir. Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde Avustralya’nın 4 şehri en rahat yaşanılabilir şehirleri arasında ilk 10’a girmeye hak kazanmıştır.

Avustralya gibi farklı iklim özelliklerine sahip ülkelerde yaşamak isteyen kişiler, bölgenin iklimi ve hava şartlarını bilmek zorundadır. Avustralya iklim bakımından ılımandır. Yazları yakıcı sıcak geçer bu yüzden tatil şartlarına uygundur, kışları da kısmi olarak yağmurlu ve bulutlu geçer. Kışın Avustralya’da hava 8 derecenin altına düşmezken yazında sıcaklık değerleri 40 dereceyi geçer. Bu yüzden yaz aylarında ülkenin ormanlık bölgelerinde aşırı sıcaktan dolayı yangın çıkabilir. Avustralya devleti bu yangınları düşünerek yaz aylarında aktif itfaiye araç ve insan sayısını yükseltmekte, yangın çıktığı durumda da hemen müdahale edip yangını kontrol altına almaktadır.

Avustralya Eğitim İçin Uygun Bir Tercih Midir?

Bir ada ülkesi olan Avustralya’da yaşam inanılmaz bir tecrübe olabilir. Çünkü görülmeye değer plajları ve sahili, yılın her ayında güneş alabilen bir bölgede olması ve tarihi kalıntılarıyla turistleri kendisine çeken bir ülke olması orada yaşamanın olumlu yönlerindendir. Aynı zamanda Avustralya’da ırkçılık genel olarak azdır ve kişisel haklar anayasal garanti altındadır.

Avustralya’da yaşam şartları kadar oranın dili de o bölgede yaşamak için önemli bir faktördür. Avustralya’nın resmi dili İngilizce olmasına karşın Avustralya halkının konuştuğu İngilizce aksanı biraz farklıdır. Fakat kısa süre içerisinde alışılabilir. Avustralya’da İngilizceden sonra en çok konuşulan diller arasında Çince ve Japonca gibi Asya dilleri bulunur. Bunun nedeni ise ülkede uzak doğulu nüfusunun fazla olmasıdır.

Avustralya, ülkesinde okumak isteyen öğrencileri geri çevrilemeyecek fırsatlar sunmaktadır. Aynı zamanda Avustralya’da okumuş bir öğrencinin ileride yapacağı meslek hazırdır ve iş sıkıntısı çekmez. Avustralya’da öğrenciler için kafe, restoran ve alışveriş merkezlerinde indirim yapılmaktadır. Avustralya’daki üniversiteler 3 yıl sürmektedir. İsteği doğrultusunda öğrenci 1 veya 2 yıl master yapabilmektedirler.