Avustralya Eğitim

AVUSTRALYA ‘DA EĞİTİM OLANAKLARI

Avustralya, yaşam kalitesinin yüksekliği ile göz dolduran dünyanın yaşanılır ülkelerinden biri olmasından dolayı çok tercih edilen bir ülkedir. Doğal güzelliğinin zenginliği ve körfez kıyılarında yer alması tercih edilme nedenlerinden biri olmaktadır. Avustralya’da suç oranı çok düşüktür. Bu nedenle sbu ülkeyi gerek eğitim için, gerekse turistik amaçla giden insanlar kendilerini huzurlu ve güvenli bir ortamda oldukları için şanslı ve mutlu hissederler. Bu durumdan ötürü eğitim görmek isteyen öğrencilerin ve ailelerin tercihinde ilk sırayı almaktadır. Hükümetin öğrencilerden yana çıkarmış olduğu yasa ve maliyet olarak da uygun oluşundan yabancı öğrenciler çok rahat ederler. Öğrenciler okurken aynı zamanda çalışabilecekleri iş imkânı bulduklarından bütçelerine katkı sağlayabilir.  Eğitimlerini huzurlu ve rahat sürdürürken sosyal bakımdan da kendilerini geliştirme imkânı bulabilirler.

Avustralya Eğitim Sistemine Bakış

Ülkede üniversitelerde eğitim dili İngilizce olduğundan, eğitim dönemi süresince İngilizce dersleri işleyen öğrenciler kısa zamanda ve kolayca İngilizceyi öğrenme fırsatı bulur. Avustralya’da üniversitelere gitmek için LGS ve ALES sınavlarında barajı aşma şartınız olmayacağından istediğiniz herhangi bir üniversiteye kaydınızın yaptırabilirsiniz.

Çoğu ülkelerde GRE, GMAT ve SAT sınavları olduğundan dolayı bu sınavlara girip barajı aşmanız gerekirken, Avustralya’da üniversitelere kayıt için böyle bir şart bulunmamaktadır. Bunların yerine TOEFL, IELTS ya da pearson testi puanı göz önünde tutulmaktadır. Ülkedeki üniversitelerin çoğunda yılda 3 kez dönem açıldığından öğrenciler yıl kaybı yaşamamaktadır. Diğer önemli bir nokta birçok üniversite 3 yıllık olunca uluslararası öğrenciler için ekonomik maliyetlerle eğitimini bitirme imkânı sağlamaktadır. 1 yıl daha erken diploma alma hakkı da çok büyük kaçırılmayacak bir imkân oluyor. Hükümetin çıkardığı kanunlar gerek yerli halk, gerekse de yurt dışından gelen öğrencilerin haklarını koruma ve gözetme adına ciddi bir hizmet olmaktadır. Öğrencilere yüksek standartta hizmet sunulmaya özen gösterilmektedir. Ülke yönetimi yurt dışından gelen uluslararası öğrencilerin eğitimlerini yaparken rahat ve güvenli ortamda yürütmeleri için gereken tüm çalışmaları yapmıştır.

Avustralya’da Üniversite Çeşitleri

Ön Lisans TAFE (Technical and  Further  Education)

1-  Ülkede bulunan üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler için orda konulan imkânlar oldukça fazladır. Genel olarak 3 yıl süren, bazen 4 yıl olan üniversitelere alternatif olarak mesleki hayata geçişte kolaylık sağlayan TAFE programları 2 yıl sürmektedir. Bunun için Türkiye’deki herhangi bir okuldaki mezuniyetiniz yeterli olmaktadır LGS ve ya ALES sınavlarına girmeden ve baraj sıkıntısı olmadan Avustralya üniversitelerine başvurup, kendinizi geliştirmeyi hedeflediğiniz herhangi bir bölümü tercih yaparak TAFE (Technical and  Education)  eğitimine girebilirsiniz. IELTS sınavına girip 5,5 skor yakalayan bütün öğrencilerin ön lisans programı, öğrencilere büyük avantajlar getirmektedir. Çalışma hayatına hemen atılmak isteyen öğrenciler, TAFE programları ile iş hayatına başlayabilirler. TAFE programında en çok tercih edilen bölümler Turizm, IT, işletme, muhasebe, makine, e-ticaret, moda, inşaat gibi bölümlerdir. Bunlardan başka özel bir alanda kendini geliştirmek isteyen ve diploma almak isteyen öğrencilere de farklı imkânlar sunmaktadır.

2-  Lisans Yurt dışında üniversite okumak için Avustralya’yı tercih eden öğrencilerin YÖK tarafından lisans ve mastır eğitimleri sonunda ülkemizde iş bulmak ve devlet kurumunda çalışmak istediklerinde önünü açmaktadır. Lisans eğitimi, sosyal bilimlerde 3 yıl mühendislik bölümlerinde 4 yıl olmaktadır. Bu belirlenen süre içerisinde öğrencilerin sahip oldukları haklar sunularak, ders dışında çalışmak isteyen öğrencilere bun hak verilmektedir. Eğitim Şubat-Aralık ayları arasında Bu uygulama ile yıl içinde kayıt yapmak isteyen öğrencilerin işleri daha rahat olmaktadır. Ülkede 2’si özel, 37’si devlete bağlı olan üniversiteler bulunmaktadır. Avustralya’daki üniversitelerin çoğuna kayıt yapmak için son başvuru Ekim Ayı’dır. Üniversitelere girmek isteyen uluslararası öğrenciler için YGS ve ALES sınavı barajı geçme şartı aranmamaktadır. IELTS sınavı ve 5,5, skor alan tüm öğrenciler ülkede üniversite eğitimi alabilme hakkına sahip olurlar. Mimarlık, mühendislik, tıp, inşaat, sanat, moda ve daha aklınıza gelebilecek bütün bölümlerde okuma şansı bulacaksınız. Ülkede öğrencilere sunulan çok rahat, güvenli ve huzurlu bir ortam bulacaksınız.

3-  Yüksek Lisans Avustralya’da üniversitelerin YÖK denkliği olmasından dolayı Türkiye’den yurt dışında yüksek lisans düşünen öğrencilere güzel bir fırsat sunmaktadır. Ülke öğrencilere birçok konuda avantajlar sağladığından üniversitelerini tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Çok sayıda yüksek mevkide insanların bu ülkedeki üniversitelerde yetiştiği bilinmektedir. Yüksek lisans programlarına katılabilmek için, IELTS sınavına girmesi gereken öğrencilerin 6,5 skor yakalaması şartı aranmaktadır.2 yıllık üniversitelerde bu şart aranmazken, yüksek lisans programlarına katılan öğrencilerin İngilizceyi iyi derecede bilmeleri ve iş becerisi şartı aranmaktadır. Bu yüksek lisans programına kabul edilirken daha önce aldığınız notlar, lisans sınavında yaptığınız ödevler, araştırmalarınız ve alanınızla ilgili aldığınız başarılar göz önünde tutulacaktır.

4-  Doktora Avustralya, yurt dışında üniversite eğitimi yapmak isteyen öğrencilerin çoğunlukla tercih ettikleri bir ülkedir. Buradaki üniversitelerin 100 kadar ülke ile bağlılığı ve diploma geçerliliği vardır. Eğitimleri süresince öğrencilik yıllarının daha kaliteli bir ortamda gerçekleşmesi ve mesleki hayatın daha kariyerli olması için ülke doktora yapmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Avustralya’da doktora eğitimi yapabilmek için kişilerin en az 3-4 yıllık üniversitelerde yüksek diploma notları ile mezuniyeti şartı aranmaktadır. Doktora eğitimi 3 farklı bölümden oluşmaktadır. 1) Araştırma doktorası,  2) Mesleki doktora,  3) Yüksek doktora

Avustralya’da Eğitim konusunda daha fazla bilgi almak için tıklayınız.