Avustralya Göçmenlik Duyuru

ÖNEMLİ DUYURU

Avustralya’da geçici vize sahiplerinin durumlarına ilişkin olarak Federal Nüfus, Kentler ve Kentsel Altyapı Bakanı ve Göç, Vatandaşlık, Göçmen Hizmetleri ve Çokkültürlülük İşleri Bakan Vekili Alan Tudge tarafından 4 Nisan 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasına, linki aşağıda sunulan web sitesinden ulaşılabilir.

https://minister.homeaffairs.gov.au/davidcoleman/Pages/Coronavirus-and-Temporary-Visa-holders.aspx

 

Basın açıklamasında yer alan bazı önemli hususlar şunlardır: 

 

-  Avustralya’da geçici vize ile ikamet eden çalışma hakkı sahiplerinin superannuation haklarından faydalanabileleri için düzenlemeler getirilmektedir. Yeni düzenlemeler çerçevesinde önümüzdeki 6 ayda Avustralya’da geçimlerini sağlayamayacak kişilerin bir an önce evlerine (ülkelerine) dönmelerinin zamanı gelmiştir.

-  Üç aylık ziyaretçi/turist vizesi ile ülkede bulunan kişilerin ve bunlardan özellikle aile desteğine sahip olmayanların, bir an önce ülkelerine dönmeleri gerekmektedir.

Koronavirüs salgını nedeniyle vize şartlarını karşılamakta sorun yaşayan uluslararası öğrencilere kolaylık gösterilecektir.

- Uluslararası öğrenciler ailelerinden aldıkları destek, mümkün olduğu takdirde yarı zamanlı çalışma ve kendi birikimleriyle Avustralya’daki hayatlarını idame ettirmeye teşvik edilir.  Uluslararası öğrencilerin Avustralya’daki ilk eğitim yıllarında geçimlerini sağlayacabileceklerini göstermeleri gerekmektedir. 12 aydan uzun süredir ülkede olan ve mali sıkıntı yaşayan uluslararası öğrenciler ise Avustralya’daki superannuation haklarından faydalanabilirler.

- Uluslararası öğrenciler 15 günde 40 saat çalışma hakkına sahiptirler. Yaşlı bakımında çalışan ve hemşirelik yapan uluslararası öğrencilerin çalışma saati hakları genişletilmiştir. Süpermarketlerde çalışan uluslararası öğrencilerin de çalışma saati hakları genişletilmiş olmakla birlikte, daha fazla Avustralyalıya istihdam sağlamak için bu hak 1 Mayıs’tan itibaren tekrar 15 günde 40 saate çekilecektir.

- 2 veya 4 yıl süreli mesleki vize (skilled visa) sahiplerinden işine ara verilmiş, ancak işten çıkartılmamış olanlar için normal vize uzatım düzenlemeleri devam edecektir. Bu kişiler bu mali yıl içerisinde 10.000 AUD’na kadar olan superannuation haklarına erişebilecektirler.

- Koronavirüs salgını nedeniyle işten çıkartılan ve yeni bir sponsor bulamayan mesleki vize sahipleri ise mevcut vize şartları çerçevesinde ülkeyi terk etmelidirler. Ancak 4 yıllık bir vize sahibi, koronavirüs salgını sonrasında yeniden istihdam edilirse, Avustralya’da geçirmiş olduğu süre ikamet hakkı için gerekli hesaplamaya dahil edilecektir.

- Çalışma ve Tatil (Work and Travel) vizesiyle ülkede olup da sağlık, yaşlı ve engelli bakımı, tarım ve gıda işleme, çocuk bakımı gibi kritik sektörlerde çalışanların tek bir işverenle 6 ay çalışma sınırlaması kaldırılacak ve önümüzdeki 6 ayda vizeleri sona ereceklerin vize süreleri uzatılacaktır. Bu kişilerden önümüzdeki 6 ayda geçimlerini sağlayamayacak olanlar ülkeyi terk etmelidirler.

- Geçici mezun vizesi sahiplerininden yardıma ihtiyacı olanlar superannuation haklarından faydalanabilirler.

 

Basın açıklamasında Avustralya’da yaşayan Yeni Zelanda vatandaşlarına yönelik düzenlemelere de yer verilmektedir.

Saygıyla duyurulur.