Avustralya İş İmkanları

Avustralya’da İş İmkanları

Avustralya, yıllar öncesinde “Fırsatlar Ülkesi” olarak bilinirken, şimdilerde göçmen alırken çok daha dikkatli davranarak ekonomisine fayda sağlayarak kalifiye göçmenleri tercih etmektedir. Bu tutumundan dolayı “Akıllı Ülke” (smart country) tanımıyla anılmaya başlanmıştır. Ülkede iş arayan kişilerin çok aranılan meslekler listesinde olması gerekmektedir. İyi derecede İngilizce bilmeniz ve tecrübeniz iş ararken size tüm kapıları açacaktır. Ayrıca her eyaletin eleman açığı farklı olacağından, size uygun olan iş hangi eyalette yoğunlaşmış ise orada başvuruda bulunmalısınız. Mesela madenciliğin yoğun olduğu bir şehir olan Perth’te maden mühendisleri için daha çok iş imkânı bulunacaktır.

Sektörlere Göre İş İmkanları

Avustralya milli gelirinin % 70’i seviş sektöründen ve buna bağlı turizm, eğitim, finans sektöründen gelmektedir. Ülkenin eleman açığını ortaya koymak için hazırlanmış olan kalifiye meslekler listesi en çok ihtiyaç duyulan meslekleri göstermektedir. Bu işte göz önünde tutularak göçmen vizeleri ve işveren vizelerinde kullanılır. Listede bulunan 60 puanlık meslekler en çok eleman açığı olan sektörleri de gösterir. Doğal olarak bu meslek grubunda olan kişiler daha kolay iş bulacaklardır. İş başvuruları yapılırken özgeçmişiniz çok önemlidir. Daha önceki çalıştığınız yerlerdeki başarılarınız da etki edecektir.

Mühendisler

Bazı mühendislik dalında eleman ihtiyacı çok olabilmektedir. Bu alanda mesleği ve tecrübesi olan göçmenlerin iş bulması daha yüksek olacaktır.(uçak, ziraat, kimya, elektrik, inşaat, elektronik, biyomedikal ve endüstri gibi çeşitli dallardaki mühendislere ihtiyaç vardır.

Finans

Global kriz her ne kadar bu sektörü etkilemiş olsa da Avustralya’da muhasebeci ve dış denetçilere ihtiyaç bulunmaktadır. Bunların ücretleri de çok yüksektir.

Tıp

Tıp sektörü: Avustralya’da farklı dallarda doktor açığı çoktur. Böyle olmakla birlikte tıp doktorlarının mesleğini icra edebilmek için zorlu sınavlardan geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca ülkede hemşire ve hemşire eğitmenlerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Petrokimya ve maden

Ülkede tüketilen petrol bazlı ürünlerin % 90’nı petrol rafinerilerinde üretilmekledir. Petrol gaz araştırmaları için batı Avustralya’da birçok yatırımlar yapıldığından, petrol mühendislerine ihtiyaç vardır. Avustralya’da madencilik en önemli olan sektörler arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı maden mühendisleri ihtiyacı çoktur. Dünyada en çok ihraç edilen demir filizi Avustralya’da olmaktadır. Ülke gelecek yıllarda iş imkânlarının daha fazla olacağı öngörülen sektörleri sıralayacak olursak:

-          Finans, idari işler, muhasebe, yönetim

-          Hizmet sektörü, gıda, turizm

-          Tezgâhtarlık, satış asistanlığı

-          Sağlık, güzellik bakım sektörü, saç, fitness

Avustralya’da Bölgelere Göre İş İmkanları

Her eyaletin ekonomisi birbirinden farklı olduğundan eleman açığı da farklı sektörlerde yoğunlaşmaktadır.

Batı Avustralya

Perth,  en büyük şehridir. İş imkânları açısından burası çok caziptir. Üretici firma çoktur. Başlıca üretilen ürünler işlenmiş gıda, işlenmiş metal, ilaç ve şarap ’tır. Gaz ve petrol araştırma şirketlerinin çoğunun merkezi burası olduğundan, mühendisler, maden mühendisleri, metalürjisiler, maden çıkarma sektöründe çalışacak olan diğer profesyoneller ve işçiler için iş imkânları çok sayıda vardır. Kaliteli gemi yapımında uluslararası bir üne sahiptir.

Queensland Eyaleti 

Brisbane, en büyük şehridir. Finans, emlak ve turizm eyaletin en parlak sektörüdür. Dünyanın en büyük ilk 10 bakır ve çinko üretimi bu eyalette yapılmaktadır. Kömür ihracatında Avustralya’da en çok ihraç edilen eyaleti olarak bilinmektedir. Dünyanın en büyük şeker kamışı üretimi burada yapılmaktadır. Ekonominin temel taşı tarım olmaktadır.  Zengin doğal kaynaklara sahip olan Queensland eyaletinde çeşitli tarım ürünleri yetişmektedir. Ayrıca sığırcılık ve balıkçılık en önemli sektörler arasında yer alır. Eyaletteki üretim sektörünün başında tütün işleme, işlenmiş gıda, metal ürünler ve kimyasallar gelmektedir.

Kuzey Avustralya 

Darwin en büyük şehri olup, en büyük sektörü maden sektörüdür. Bunların dışında inşaat, karides üretimi ve turizm gelmektedir.

Victoria

Melbourne en büyük şehri olup, iş imkânları her zaman çok cazip olduğundan bu eyalette iş imkânı daha çok olmaktadır. Uluslararası firmaların büyük kısmı bu şehirde bulunmaktadır. Victoria eyaleti, finansal açıdan eyalet hükümetinin başarılı yaklaşımı ve yönetimi sayesinde ekonomik anlamda çok güçlüdür. Burası biyoteknoloji ve bilimsel araştırmalar merkezidir. Eyalet aynı zamanda ülkedeki tekstil, giyim, ayakkabı sektörlerinin de merkezidir. Sayılan tüm bu nedenlerden dolayı bu eyalet göçmenlerin en çok yerleşmeyi tercih ettikleri eyaletlerden biridir.

Güney Avustralya

Adelaide en büyük şehridir. Avustralya’nın savunma endüstrisi burada yoğunlaştığından 30’ dan fazla savunma endüstrisi ile ilgili şirket burada faaliyet gösterirler. Maden sektörü gelişmekte olan sektör olduğundan eleman alımı devam etmektedir. En önemli özelliği uygulamaya geçilen “Bilişim Teknolojileri Geliştirme Programı” bu eyaleti yazılım, multimedya ve eğitim alanlarında uluslararası tanınan bir eyalet olarak tanınmasını amaçlamaktadır. Avustralya’nın en çok şarap üretimi yapan eyaletidir.