Avustralya Kültürü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avustralya Kültürü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir ada ülkesi olan Avustralya’nın başkenti Canberra’dır. Fakat en kalabalık şehri Sidney’dir. Avustralya yıllık gelirinin büyük çoğunluğunu eğitime ve turizme harcamaktadır. Avustralya günümüz devletleri arasında en eski kültüre sahip ülkelerin başında gelmektedir.

Güney yarım kürede bulunan ve okyanusla çevrili bir ülke olan Avustralya, gerek geleneksel mimari eserleri gerekse herkesi büyüleyen sahiliyle turistlere mükemmel bir deneyim sunmaktadır. Ayrıca tarihi kalıntıların da çok olduğu ve tatmaya değer birçok yemek kültürüne sahip bir ülkedir. Ülkenin bu güzel yanlarını görmek isteyen turistler, bu bölgenin gelenek ve göreneklerini bilmelidirler. Çünkü bu kıtanın kültürü diğer kültürler ile aynı değildir. Benzerlik yok denecek kadar azdır. Turist olarak giden birçok insan, o ülkenin kültürünü anlamanın zor olduğunu bu yüzden önceden araştırma yapılması gerektiğini söylemektedirler.

Ülke güney yarım kürede bulunduğu için yaz ayları ocak, şubat ve kısmen mart ayları iken kış ayları temmuz ve ağustos aylarıdır. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek isteyen ve Kuzey Yarım Küreden gelen turistler buraya alışma sürecinde büyük olasılıkla zorlanabilirler. Avustralya aynı zamanda neredeyse hiçbir ülkede görülmeyen sıradışı hayvanları ile ün kazanmıştır. Bu hayvanlar devletin kontrolünde olan hayvanat bahçelerinde ziyarete açıktır.

Avustralya günümüzde en büyük mercan kayalığını da bünyesinde barındırmaktadır. Bu mercan kayalıkları 1981 yılının ortalarında UNESCO tarafından dünya mirası listesine kabul edilmiştir. Bu sebeplerden dolayı son 30 yıldır turistlerin ilgisini daha da çekmeye başlamıştır. Fakat günümüzde insanların denizlere yüklü miktarda kirli ve kimyasal atık bırakmasıyla bu eşsiz doğa güzellik büyük ölçüde zarar almaktadır. Denize çöp atılmamasını anlatan tabelaları umursamayan kişiler bu denizlere çöplerini dökmekte ve kirletmeye devam etmektedir. Bu yüzden bilim insanları bu büyüleyici mercan kayalıkları korumanın yollarını araştırmaktadırlar.

Bumerang Avustralya’da yerlileri tarafından kendilerini savunmak ve hayvanları avlamak için icat edilmiştir. Şimdilerde bu bölgede yaşayan kabileler ve yerliler ürettikleri bumerangları gelen ziyaretçilere ve turistlere satmaktadır.

Yerli olmayan Avustralya vatandaşlarının tamamına yakını aslında önceden 1800’lerde Avrupa’dan bu bölgelere gelerek ticaret yapan tüccarlar ve bu bölgeyi keşfe gelen gezginlerin soyundan gelmektedirler.

Avustralya eğitim açısından diğer ülkeleri çoktan geride bırakmıştır. Avustralya’da bulunan 38 üniversite arasından 15 tanesi seçilerek en başarılı eğitim veren 200 üniversitesi arasına girmeyi başarmıştır. Bu da Avustralya’nın eğitime ne kadar önem verdiği ve ne gibi çalışmalarda bulunduğunun göstergesidir. Bunun yanı sıra Avustralya tüm ülkelerden zeki ve çalışkan çocukları seçip ona geri çeviremeyecek imkanlar sunmakta ve kendi bünyesine almayı başarmaktadır. Bu da ülkesindeki üniversitelerinin bu kadar başarılı olmasının bir diğer nedenidir.

İnsanların en sevdiği yerlerin başında gelen plajlardan Avustralya’da binlerce vardır. Bu kadar plaja sahip olması ülkenin turizm alanında gelişmesini sağlamıştır. Bu yüzden Avustralya’nın yıllık gelirlerinin çoğu turizm sektörü kaynaklıdır.

 Avustralya’nın bir diğer ilginç noktası ise dünyada en çok koyun yetiştiren ülkelerin başında gelmesidir. Avustralyalı çiftçiler bu koyunların yünlerini satıp ülke ekonomisine büyük katkı sunmaktadır. Avustralya bu konuda o kadar ilerlemiştir ki diğer ülkelerde bir koyundan çıkabilecek yün mikatrını 2 katına çıkarmış ve 27 kilo seviyesini görmüştür.

Tüm bu sıradışı özellikleri Avustralya hem gezginler hem de öğrenciler için harika bir deneyim sunacaktır.

Avustralya’da eğitim ve yaşam hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşmak için Candelas Blog yazımızı inceleyebilirsiniz.