Avustralya nasıl bir ülkedir?

Avustralya, yetenekli işgücüne ve dünyadaki en güçlü performans gösteren ekonomilerden birine sahip, istikrarlı, demokratik ve kültürel açıdan farklı bir ülkedir.

Muhteşem manzaralar ve zengin bir kültüre sahip olan Avustralya, dünyada benzeri olmayan bir ülkedir. Toprak alanı bakımından dünyanın en büyük altıncı ülkesidir.

Muhteşem bir doğal ortamı, yüksek yaşam kalitesi ve çeşitliliği ile Avustralya, uluslararası turistler için aranan bir destinasyondur. Dünya biyoçeşitliliğinin yüzde 10'una sahiptir ve yeryüzünde başka hiçbir yerde bulunmayan yerli bitki ve hayvan türlerini barındırmaktadır. Kuzeydeki tropik yağmur ormanlarından merkezin kırmızı çöllerine, güneydoğunun kar tarlalarından Avustralya Antarktika Bölgesi'ne kadar geniş ve çeşitlilik barındıran bir ülkedir. Avustralya'da Büyük Bariyer Resifi, Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı ve Sidney Opera Binası gibi birçok Dünya Mirası alan bulunmaktadır.

Avustralya, Avrupa'nın yerleşiminden yaklaşık 60.000 yıl önce kurulan Aborjin toplulukları ile dünyanın en eski yaşam kültürlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Bugün Avustralya, Yerli ve göçmen kültürleri bakımından zengin, dünyanın en çok kültürlü ülkelerinden biridir. Avustralya, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 2015 İnsani Gelişme Raporu'nda ikinci olan başarılı ve dinamik bir ülkedir.

Avustralya'nın ekonomisi sürekli olarak Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü'ndeki en güçlü gelişmiş ekonomiler arasında yer almaktadır. Sağlıktan servete, iş yapma kolaylığından eğitimsel kazanıma kadar hemen hemen her mükemmellik ölçüsünde dünyanın en büyük on ikinci ekonomisi ve en iyi performans gösteren ülkesidir.

Düşük işsizlik oranı, düşük enflasyon ve yüksek vasıflı işgücü ile dünyanın en hızlı büyüyen Hint-Pasifik bölgesiyle güçlü bağlara sahip olan Avustralya'nın ekonomisi geleceğe doğru daha büyük umutlarla ilerlemektedir.

Avustralya, "potansiyele açık" bir fırsatlar ülkesidir.

Avustralya'nın dış ve ticaret politikası, ülke güvenliğini ve uzun vadeli refahını desteklemektedir. Avustralya istikrarlı bir küresel düzeni destekler. Avustralya, tıpkı küresel ticaret ve yatırım serbestleşmesini teşvik ettiği gibi, on yıllardır barış ve güvenliği sağlama konusundaki küresel çabalara entegre olmuştur. Avustralya kriz zamanlarında yardımcı olan ve bölgedeki ekonomik kalkınmayı destekleyen iyi bir uluslararası vatandaştır.

Daha fazla detay için linki tıklayınız.

https://dfat.gov.au/about-australia/Pages/about-australia.aspx