Avustralya vatandaşı olmak için adımlar

AVUSTRALYA VATANDAŞI OLABİLMEK İÇİN ADIMLAR

Bir zamanlar “fırsatlar ülkesi” olarak adlandırılan Avustralya günümüzde de dünyanın dört bir yanından vatandaşlık başvuruları alıyor.  Vatandaşlık başvurusu yapmadan önce en az 4 yıl boyunca Avustralya’da ikamet etmiş olmalısınız. Yeterli düzeyde İngilizce bilginiz olması ve bunun için İngilizce dil yeteneğinizi kanıtlayan bir sınavdan yeterli puan almış olmanız şartı aranmaktadır. Bulunduğunuz 4 yıl süresince Avustralya’daki sosyal yaşama uyum sağlamış olmalısınız Avustralya toplumuna olumlu katkılar sunacak mesleki olarak tecrübeli ve donanımlı olan kişiler tercih edilmektedir.

Kimler Avustralya’ya Vatandaşlık Başvurusu Yapabilir?

1)        Süresiz oturum izni sahibi olan kişiler için Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu: Avustralya’da süresiz oturma izni sahibi olup ikamet eden kişiler, diğer şartları da sağlıyorsa vatandaşlık için başvuruda bulunabilir. İngilizce bilginiz yeterli düzeyde olmalı - IELTS puanı en az 6, ve vatandaşlık ile ilgili bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Avustralya vatandaşı olabilmeniz için hazırlanan vatandaşlık sınavına girme zorunluluğunuz vardır. 60 yaş üstü olan kişilerin bu sınava girmesi gerekmez. Gireceğiniz Avustralya Vatandaşlık sınavında başarılı olur ve yeterli görülürseniz değerlendirmeye alındıktan sonra kabul edileceksiniz. Vatandaşlık için süresiz oturum izni sahibi olarak en az 4 yıl Avustralya’da ikamet etmiş olmalısınız. 16 yaş altı çocukların vatandaşlık başvuruları Anne-babasının başvurularına eklenecektir.

2)        Eşi Avustralya vatandaşı olan kişiler için Avustralya vatandaşlığı başvurusu: Bir Avustralya vatandaşı ile evlilik yapan yabancı ülke vatandaşları, Avustralya vatandaşlığı için başvuru yapabilir. Bunun için de en az 4 yıl süresince Avustralya’da süresiz oturum izni almış biri olarak ikamet etmiş olmalısınız. 60 yaşın altındaysanız, İngilizce seviyenizin istenen düzeyde olduğunu kanıtlayarak ve Avustralya vatandaşlığı hakkında yeterli bilgi sahibi olarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

3)        Kökeni Avustralyalı olan kişilerin Avustralya vatandaşlık başvurusu: 26 Ocak 1949 yılından sonra bu ülke dışında doğmuş olan fakat ebeveynlerinden en az biri Avustralya vatandaşı ise bu kişiler Avustralya vatandaşlığı için başvuru yapabilir.

Avustralya Vatandaşlığı İçin Gerekli Olan Belgeler

1)        Adli sicil belgesi (90 günden daha uzun bulunmuş olduğunuz tüm ülkelerden)

2)        Şayet isim değişikliği yaptıysanız bununla ilgili belge

3)        Muafiyet, takdir ve almış olduğunuz imtiyazlar varsa bunları gösterir belgeler

4)        Özel ikamet şartınız varsa bunu kanıtlayan belge

5)        Başvurunuza ekleyeceğiniz kendi çocuklarınız ile ilgili belge

6)        Evraklarınız İngilizce değilse evrakın onaylı İngilizce çevirisi

7)        Avustralya kökenli olan kişiler için başvuru sahibi doğduğunda anne-babasından birinin Avustralya vatandaşı olduğunu kanıtlar belge.

Bunlar dışında, Avustralya konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde sizden ek evrak ve ek bilgi talebinde bulunabilir.

Avustralya Vatandaşlık Başvurusunun Sonuçlanması

Avustralya vatandaşlığı için yapmış olduğunuz başvurunuz gerçekleştikten sonra inceleyip olumlu ya da olumsuz bir karar verilerek size mutlaka geri dönüş yapılacaktır. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda yapılacak olan vatandaşlık sınavına girmeniz gerekecektir. Mülakat randevusu alabilmek için vatandaşlık başvurusu evraklarınızın orijinallerini de beraberinizde götürmeniz istenecektir. Sınavda temel seviyede de olsa İngilizce bilgisinin yanı sıra ülke ve vatandaşların sorumluluklarına ilişkin çeşitli bilgiler de sorulmaktadır. Sınava yalnızca 18-60 yaş arası başvuranlar katılır. Bunlar dışında kalan kişiler sınava girme zorunluluğuna tabi değildir.

Avustralya Vatandaşlığına Geçiş

Vatandaşlık başvurusu kabul edilen kişiler için bir tören düzenlenmektedir. Bu yapılacak olan vatandaşlık törenine 16 yaş üzerindeki tüm başvurun yapan kişilerin katılması gerekmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra takip eden 6 ay içinde bu tören ilgili yerel otorite tarafından gerçekleştirilir. Yapılan tören sonrasında alacağınız vatandaşlık belgesi ile Avustralya vatandaşı olarak pasaportunuzu almaya hak kazanmış olacaksınız.

Avustralya Hükümeti vatandaşlarına karşı ortaya koymuş olduğu yasalarla güvenli ve huzurlu bir ülkedir. Refah düzeyi çok yüksek olan bir ülke olduğu herkes tarafından bilinmektedir.   Avustralya vatandaşın olabilmek için şartların ne kadar zor ve sıkı olduğunu görünce bunu sağlayabilmek adına azami çaba göstermek gerekmektedir. Avustralya hükümeti ülkesine göçmen olarak gitmek isteyen kişilere öyle kriterler getirmekte ki neredeyse bu imkânsız bir hal almaktadır. Bu açıdan, ülkede bulunacak olan kişilerin bir kere kalifiye olması şarttır. Gerek eğitim durumu gerekse mesleki tecrübesi ile bu kişiler titizlikle seçilmektedir. Ülkede kalacak olan kişilerin her bakımdan ülkeye olumlu katkılar sunması şart koşulmaktadır. Ülkede bulunan üniversitelerin çok kaliteli olduğu bilinmekte olup, bu nedenle orda bulunan yabancı kişilere iş imkânı sunması da ayrı bir güzel imkân olmaktadır.