Avustralya Yaşam Şartları

AVUSTRALYA’DA YAŞAM ŞARTLARI

Avustralya’da yaşam dendiğinde iklim yapısı en başta gelen nedenlerden birisidir. Soğuğu sevmeyen biri için ideal bir ülke olduğu söylenebilir. Doğal güzellikleri ve dört mevsim yumuşak iklimi ile Avustralya yaşamak için kaçırılmayacak özellikte olan bir ülkedir. Örneğin Melbourne’de bir günde dört mevsimi birden yaşayabilirsiniz. Aylar boyunca ılık ve temiz havası ile yaşayanlara doyasıya rahat bir ortam sağlamaktadır.

1. Güvenli Yaşam

Avustralya’da en büyük yerleşim yerleri olan Sydney, Melbourne ve Brisbane şehirleri okyanus kıyısında olduğundan buralarda yaşayanlar için iş çıkışında Bandi Beach ve Manly Beach’e gidip sörf yapıp, bir şeyler yiyip içmek hayal olmayıp mümkündür. Çok güvenli bir ülke olmasından dolayı hayatın her alanında kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Gece yarısı sokaklarda korkmadan rahatça yürüyebilmek, sağlık hizmetlerinden yüksek standartta hizmet alabilmek bu ülkede yaşamak için verilecek en yerinde karar olacaktır.

Kaliteli Sosyal Hayat

Egzotik ülkelere ilgi duyanlar için buralara ulaşmanız daha kolay olacaktır. Ülkenin çok eskilere dayanan bir kültürü ve tarihi yoktur. Avustralya’nın geçmişi toplam 200 yıllık olup Alman, İngiliz, Çin, Kore, Yunan, İtalyan kökenli olan insanlara Avustralyalı diyebiliriz. Çok uluslu olmasından dolayı keyifli bir eşitlik ve yaşayanların birbirlerine olan saygısı hemen göze çarpan çok güzel bir durumdur. Ülkenin hiçbir yerinde kimse birbirinin renk, ırk, köken ve saç renginden dolayı ayrıştırmadığından herkes mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir.

Avustralya’da “no worries” sorun yok, rahat ol felsefesi hâkim olduğundan insanların genel olarak rahat bir sosyal yaşama sahip olduğu söylenebilir. Ülkede bütün imkân ve şartlar orada yaşayan insanların daha rahat, huzurlu ve keyifli yaşaması için oluşturulmuştur. Avustralya’da şehirleri birbirine bağlayan uzun yollar ve ferah büyük evler bulunmaktadır. Yani Avrupa’nın tamamı kadar olan bir ülke hayal edin ve buradaki nüfus ise İstanbul kadar olursa, bu dengedeki insanların evlerini, trafiğini, streslerini ve iç huzurlarını ne kadar iyi olacağı ortadadır.

Kalifiye İş Yaşamı

Ülkede “Skilled immigrant” programları ile meslek grupları sürekli güncellenmektedir. Bu ülkede el emeğine çok değer verilmektedir. Avustralya bazı üniversite mezunu olan kişilere koşulsuz olarak 18 aya kadar oturma ve çalışma izni vermektedir. Buradaki üniversitelerde yüksek lisans yaptıysanız veya mezuniyet sonrasında bir iş bulduysanız başvurunuz büyük ihtimalle kabul görecektir. Ülkede yetenekli iş gücüne çok değer verilmektedir.

Kendine Has Bir Coğrafya

Avustralya’nın hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Karada 8.617.930 km kare, sularda 80.920 km kare olmak üzere toplamda 8.686.850 km karelik bir ülkedir Kilometrekare başına 3 kişi düşmektedir. Melbourne, dünya üzerinde yaşanabilecek en iyi şehirlerden biri olarak gösterilmektedir. Ülke güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesi ve kendi başına bir kıta olduğundan çok büyük, sakin, yaşam standardı yüksek, huzurlu bir ülke olduğundan yaşamak için tercih edilmektedir.

Avustralya’da trafik son derece gelişmiştir. Yayaları koruma adına çok sıkı kurallar konulmuştur. Trafiğin akış yönü soldur. Ülkede Mayıs’tan Ekim’e kadar kıştır. Kasım’dan Nisan ayına kadar yaz mevsimidir. Ortalama hava sıcaklığı 15-35 derece arasındadır. Temmuz ayında hava sıcaklığı ülke genelindeki en düşük seviyededir.

Refah Ekonomisi

Ülke ekonomisi Amerikan ekonomisiyle benzerlik göstermektedir. İmalatın ülke ekonomisinde % 14’ lük bir payı varken, bankacılık, ziraat, ormancılık ve madenciliğin % 4 ‘lük bir payı vardır. Ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık çok önem taşır. Dünya’nın en büyük yün üreticisi olan bu ülkede büyük ölçüde et, tahıl, meyve, sebze, günlük ürünler ve şeker ihtiyacı karşılanmaktadır. Avustralya, gökdelenlere yeşili feda etmemiş doğal güzellikleri harika olan bir ülkedir.

Avustralya’da adil ve eşit gelir seviyesi sayesinde herkesin eğlenmeye, araba satın almaya, dışarıda yemek yemeye imkânı vardır. Yıllık alınan maaş arttıkça vergilenmede artmaktadır. Ülkede insanlar el emeği olan işlerde iyi para kazanmaktadır. Sosyal yaşamlarına oldukça zaman ayırmaktadır. Avustralya’da yaşamak demek, daha az kaygı duyarak, kendinizi daha güvende hissetmek demektir. Gece bir eğlence merkezine gittiğinizde karşılaştığınız kişi bir yönetici veya otoyol tamircisi olabilir. Ülkede yaşayanlar için yaşam maliyeti birçok Avrupa ülkesi ile aynıdır. En yüksek maaş ödenen sektör finans, sigorta ve maden sektörleridir. Ülkede hükümetin çıkardığı kanunlar hem yerli halk hem de yurtdışından gelen insanların haklarını koruma ve gözetme ciddi bir hizmet olmaktadır.

Sonuç olarak, Avustralya’da yaşamak hem özgürlükler hem de insani yaşayabilmek adına neredeyse sınırsız imkanlar sunmaktadır.