Avustralya'da Üniversite Okumanın Avantajları

Avustralya'da Üniversite Okumanın Avantajları

Avustralya hükümeti, ülkesindeki eğitim sistemine çok önem vermektedir. Avustralya eğitimde özellikle de üniversiteleri ile dünyaca tanınmıştır. Avustralya’da 39 üniversite olmasına karşın bu üniversitelerden yalnızca 2 tanesi özeldir.

Her yıl açıklanan dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Avustralya’da sayısı yıllara göre değişmekle birlikte 7 - 9 üniversite bu listeye adını yazdırmaktadır.  Avustralya’da eğitim almak dünyanın en başarılı üniversitesinde eğitim almak ile eşdeğerdir ve bu üniversitelerden herhangi birinde eğitim almış kişilerin ilerde yapacakları mesleklerde hazırdır. Bu yüzden Avustralya’da okumuş bir insan genellikle işsiz kalmamaktadır. Bu da devletin öğrencilerini önemsediğinin bir göstergesi niteliğindedir. Avustralya her yıl başta hukuk ve mühendislik olmak üzere birçok dalda öğrenciyi her yıl mezun etmekte ve yeni mezun adayları yetiştirmektedir. Avustralya devleti ülkesindeki üniversitelerin sayısını arttırmak ve var olan üniversitelerini daha kaliteli yapmak için yüksek miktarlarda fonlar ayırmaktadır. Avustralya’da lisans eğitimi almış kişiler istediği ülkede istediği şirkette işe başlayabilir.

Avustralya’da Eğitim Şartları

Avustralya, farklı ülkedeki insanları eğitim amaçlı burs vererek kendi ülkesine getirebilir ve en iyi eğitimi vererek ülkesinde çalıştırabilir ve kendi vatandaşı yapabilir. Bu yüzden Avustralya vatandaşlarının yaklaşık olarak 4’te 1’i yabancı ülkeden eğitim ve ticaret için gelenlerden oluşmaktadır.

Avustralya’da öğrencinin bölümüne göre yaklaşık 3-4 sene eğitim almaktadırlar. Avustralya’da işletme ve sosyal bilimler okumak isteyen öğrenciler 3 yıl, mimarlık ve mühendislik gibi daha ağır bir bölüm okumak isteyen öğrenciler ise 4 yıl eğitim almaktadırlar.

Avustralya’daki üniversitelerde öğrenciler dünyanın en iyi işletme, sosyal bilimler ve mühendislik gibi alanlarda en iyi şekilde eğitimi alabilir ve kendisini rahatlıkla geliştirebilir. Ayrıca devlet ülkesinde öğrencilere hizmet veren üniversitedeki öğretmenleri en iyi şekilde seçmektedir.

Avustralya’da eğitimini tamamlamış fakat master yapmak isteyen öğrenciler içinde 1 yıldan 2 yıla kadar eğitim verilmektedir. Master yapmış öğrenciler ileride istediği şirkette çalışma ve yüksek ücretler almaktadır. Ayrıca Avustralya’daki üniversitelerde haftada 20 saat ders verilmektedir.

Avustralya’da Öğrenciler İçin Sosyal Hayat

Avustralya’da ırkçılık toplumsal planda diğer ülkelere kıyasla düşük seviyededir. Devlet herkesi eşit sayar ve buna göre kararlar verir. Bu yüzden farklı ülkelerden gelmiş öğrencilere de kendi ülkesinde doğmuş öğrencilere de üniversiteler aynı ilgi ve alaka gösterilir. Bu yüzden farklı ülkeden gelmiş kişiler bu ülkeye rahatlıkla ve kısa sürede alışabilir.

Avustralya‘da eğitim almakta olan öğrenciler için devlet özel hizmetler vermektedir. Misal restoran, cafe, futbol maçları, alışveriş merkezleri öğrenciler için özel indirim yapmaktadır.         Bu ülkede eğitim gören öğrenciler para sıkıntısı çekmezler çünkü devlet onlara her ay özel indirimler uygular ve bankalarına aylık belli bir ücret yatırırlar. Ayrıca ülkede eğitim görmekte olan öğrenciler yazları isterlerse Avustralya’da isterse de farklı ülkede devlet sübvansiyonuyla tatile çıkabilir ve belli bir süre tatil yapabilirler.

Avustralya’nın resmi dili İngilizcedir. Fakat halk kendilerine has aksanı ile İngilizce konuşmaktadırlar. Bu yüzden ülkeyi ziyaret eden insanlar başta bu farklı türden İngilizceyi alışmakta zorluk çekseler dahi kısa sürede içerisinde öğrenebilmektedirler.

Avustralya’nın yaşam kalitesinin yüksek olması, büyüleyici doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sahilleriyle hem öğrencileri hem de turistleri ülkesine çekmeyi başarmıştır. 

Avustralya’da eğitim ve yaşam hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşmak için Candelas Blog yazımızı inceleyebilirsiniz.